Apteczka pierwszej pomocy sprawia, że jesteśmy zabezpieczeni w razie nagłych wypadków. Warto więc zadbać o odpowiednie wyposażenie oraz jakość akcesoriów w niej zawartych. Sprawdź, co powinno znaleźć się w apteczce…
Czy posiadanie apteczki jest obowiązkowe?
W Polsce konieczne jest posiadanie apteczek w szkołach oraz miejscach pracy. Obecnie nie musimy posiadać apteczki w samochodzie, jednak prawo nakazuje udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, więc może się ona okazać niezbędna. Nie mamy jednak prawnie określonej zawartości apteczki pierwszej pomocy, przez co producenci często wzorują się na niemieckich normach DIN. Informują one, że skład apteczki został dobrany według tej normy, która określa co i w jakich ilościach powinno znaleźć się w apteczce.
Niestety nie można kupić w sklepie uniwersalnej apteczki, która spełni wymogi każdego miejsca czy sytuacji. Ilość oraz różnorodność zawartych w niej artykułów medycznych powinna być dostosowana do miejsca, w którym ma pełnić swoją funkcję.
Rodzaje apteczek pierwszej pomocy
Apteczka w szkole
Prawo nakazuje, aby w szkole znajdowały się apteczki pierwszej pomocy. Powinny one znajdować się w określonych pomieszczeniach jak pokój nauczycielski, korytarz, czy pracownie techniczne, w których uczniowie są narażeni na wypadek. Musi znajdować się ona w oznaczonym miejscu oraz zawierać instrukcję udzielania pierwszej pomocy, a także listę numerów alarmowych. W jej składzie powinny się znaleźć:
Rękawiczki lateksowe
Gazy oraz bandaże
Kilka rodzajów plastrów
Gaziki nasączone płynem do dezynfekcji
Nożyczki z zaokrąglonymi końcami
Trójkątna chusta
Koc termiczny
Ustnik do sztucznego oddychania
Sól fizjologiczna.
Apteczka samochodowa
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, apteczka samochodowa nie musi znajdować się w samochodzie, jednak będzie konieczna w przypadku udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym. Apteczka musi jednak znajdować się we wszelkiego rodzaju środkach transportu publicznego, jak autobusy czy taksówki.
W większości krajów europejskich obowiązuje jednak konieczność posiadania apteczki zgodnie z normą DIN 13164, pomimo że w teorii w przypadku opuszczenia kraju obowiązują nas dalej polskie normy, w praktyce może się to skończyć mandatem. W skład takiej apteczki wchodzą:
Opakowanie plastrów 10 × 6 cm
Rolka plastrów 5 m × 2,5 cm
Indywidualny opatrunek G
3 szt. indywidualnego opatrunku M
Nożyczki 14,5 cm
Koc termiczny 160 × 210 cm
Instrukcja udzielania pierwszej pomocy
6 szt. kompresu 10 × 10 cm
4 szt. rękawiczek lateksowych
2 szt. opaski elastycznej 4 m × 6 cm
3 szt. opaski elastycznej 4 m × 8 cm
Chusta opatrunkowa 60 × 80 cm
2 szt. chusty opatrunkowej 40 × 60 cm
2 szt. chusty trójkątnej.
Apteczka domowa
Apteczkę domową oprócz sprzętu do pierwszej pomocy warto wyposażyć w odpowiednie medykamenty, które mogą pomóc w razie nagłych przypadków. Apteczka powinna być przechowywana w suchym miejscu oraz zabezpieczona przed małymi dziećmi. W apteczce powinny się znaleźć:
Rękawiczki lateksowe
Plastry oraz bandaże
Termometr
Ciśnieniomierz
Chusta trójkątna
Nożyczki
Woda utleniona bądź spirytus salicylowy
Leki na przeziębienie czy grypę
Leki przeciwbólowe
Leki przeciwzapalne
Leki na wypadek biegunki
Leki na wzdęcia oraz zaparcia
Maści na rany oraz ukąszenia
Maści na stłuczenia oraz oparzenia.
Apteczka w miejscu pracy
Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia niezbędnych środków do udzielenia pierwszej pomocy. Powinien także wyznaczyć do tego odpowiednie osoby, oraz zapewnić im szkolenie w tym zakresie. Apteczka powinna być w miejscu dostępnym dla wszystkich, powinna być odpowiednio oznakowana, oraz zawierać instrukcję pierwszej pomocy, a także informację o osobach, które zostały do niej wyznaczone oraz przeszkolone. Apteczka powinna być zaopatrzona w:
Różnego rodzaju plastry oraz bandaże
Opaski uciskowe
Chustę trójkątną
Nożyczki
Koc ratunkowy
Rękawiczki lateksowe
Ustnik do sztucznego oddychania
Kompresy
Chusteczki bądź środki dezynfekujące